CUI Inc. VHK50W-Q24-S3R3-DIN
VHK50W-Q24-S3R3-DIN picture photo
Mfg. Part Number
VHK50W-Q24-S3R3-DIN
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 50W
Datasheet Download
VHK50W-Q24-S3R3-DIN.pdf
Availability of VHK50W-Q24-S3R3-DIN
QUANTITY
VHK50W-Q24-S3R3-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of VHK50W-Q24-S3R3-DIN
Internal Part NumberEIS-VHK50W-Q24-S3R3-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationVHK50W-DIN Series Cert of Compliance
3D ModelVHK50W-Q24-S3R3-DIN
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesVHK50W-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated with Remote On/Off and UVLO
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output3.3V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)3.3 VDC @ 10A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)50W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency75%
Package / CaseModule
Size / Dimension4.23" L x 4.01" W x 2.07" H (107.4mm x 101.9mm x 52.6mm)
Power (Watts) - Max33W
ApprovalsCE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VHK50W-Q24-S3R3-DIN
Related LinksVHK50W-Q2, VHK50W-Q24-S3R3-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
VHK50W-Q24-S3R3-DIN Details Description
Related parts for VHK50W-Q24-S3R3-DIN
IDC CABLE - CKC10G/AE10M/CKC10G datasheet.pdf
PILOT LIGHT 24V LED ROUND BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CAP CER 27PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf