Vicor Corporation VI-200-CY-F2
VI-200-CY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-200-CY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VI-200-CY-F2.pdf
Availability of VI-200-CY-F2
QUANTITY
VI-200-CY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-200-CY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-200-CY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-200-CY-F2
Related LinksVI-200, VI-200-CY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-200-CY-F2 Details Description
Related parts for VI-200-CY-F2
TERM RING NYL 16-14AWG 5/16 datasheet.pdf
LABEL S LAM VNL GRN 2.00 X 2.44" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC ADC 18BIT PAR 1MSPS 64VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 40K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.03K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 681 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf