Vicor Corporation VI-200-EY-F2
VI-200-EY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-200-EY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VI-200-EY-F2.pdf
Availability of VI-200-EY-F2
QUANTITY
VI-200-EY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-200-EY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-200-EY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-200-EY-F2
Related LinksVI-200, VI-200-EY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-200-EY-F2 Details Description
Related parts for VI-200-EY-F2
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 48POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
REMOVAL TOOL FOR SINGLE MODULES datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.8A SMT datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf