Vicor Corporation VI-201-EX-F3
VI-201-EX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-201-EX-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
VI-201-EX-F3.pdf
Availability of VI-201-EX-F3
QUANTITY
VI-201-EX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-201-EX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-201-EX-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-201-EX-F3
Related LinksVI-201, VI-201-EX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-201-EX-F3 Details Description
Related parts for VI-201-EX-F3
LED YELLOW CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 14A PLUS247 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 114MA 3.6 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1W DO214AC datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM W/FC/PC CON datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf