Vicor Corporation VI-20B-MX-B1
VI-20B-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20B-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W
Datasheet Download
VI-20B-MX-B1.pdf
Availability of VI-20B-MX-B1
QUANTITY
VI-20B-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20B-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20B-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)790mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20B-MX-B1
Related LinksVI-20B, VI-20B-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20B-MX-B1 Details Description
Related parts for VI-20B-MX-B1
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 20% BEAD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 3KV NP0 1812 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED INDICATOR 8MM RED FLUSH datasheet.pdf
RES 430 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 2.6A 6V CHIP 2920 datasheet.pdf
2P PM PLUG VAL-U-LOK V0 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf