Vicor Corporation VI-20D-EX-F2
VI-20D-EX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20D-EX-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W
Datasheet Download
VI-20D-EX-F2.pdf
Availability of VI-20D-EX-F2
QUANTITY
VI-20D-EX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20D-EX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-20D-EX-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)882mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20D-EX-F2
Related LinksVI-20D, VI-20D-EX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20D-EX-F2 Details Description
Related parts for VI-20D-EX-F2
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM 14POS GOLD SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 0.5A TO220AB datasheet.pdf
HEADER 3POS MALE R/A 2MM SMD datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7.5A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
"MICRO 51C P 12"" YEL FLOAT NI" datasheet.pdf