Vicor Corporation VI-20D-IX-B1
VI-20D-IX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20D-IX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W
Datasheet Download
VI-20D-IX-B1.pdf
Availability of VI-20D-IX-B1
QUANTITY
VI-20D-IX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20D-IX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20D-IX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)882mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20D-IX-B1
Related LinksVI-20D, VI-20D-IX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20D-IX-B1 Details Description
Related parts for VI-20D-IX-B1
RES SMD 69.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 55V 80A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 2A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 750MM X 1500M datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS CABLE SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30 OHM 1% 75W datasheet.pdf