Vicor Corporation VI-20D-IY-F4
VI-20D-IY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20D-IY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W
Datasheet Download
VI-20D-IY-F4.pdf
Availability of VI-20D-IY-F4
QUANTITY
VI-20D-IY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20D-IY-F4
Internal Part NumberEIS-VI-20D-IY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 185V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)588mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20D-IY-F4
Related LinksVI-20D, VI-20D-IY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20D-IY-F4 Details Description
Related parts for VI-20D-IY-F4
RES SMD 12.7KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
MOD THYRISTOR 1800V 105A ECOPAC2 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 25POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
RES 680 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 26POS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A SYNC 30-QFN datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 5.6 OHM 25W datasheet.pdf