Vicor Corporation VI-20F-MX-F3
VI-20F-MX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20F-MX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W
Datasheet Download
VI-20F-MX-F3.pdf
Availability of VI-20F-MX-F3
QUANTITY
VI-20F-MX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20F-MX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-20F-MX-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20F-MX-F3
Related LinksVI-20F, VI-20F-MX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20F-MX-F3 Details Description
Related parts for VI-20F-MX-F3
IC VOLT DETEC CMOS 4.2V SOT89-3 datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD 14-SOP datasheet.pdf
CONN SPRING 28POS SNGL .335 SMD datasheet.pdf
CARD EDGE 48POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 20PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDTX8 5A datasheet.pdf