Vicor Corporation VI-20H-CX-S
VI-20H-CX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20H-CX-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W
Datasheet Download
VI-20H-CX-S.pdf
Availability of VI-20H-CX-S
QUANTITY
VI-20H-CX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20H-CX-S
Internal Part NumberEIS-VI-20H-CX-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.44A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20H-CX-S
Related LinksVI-20, VI-20H-CX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20H-CX-S Details Description
Related parts for VI-20H-CX-S
IC ADC 10BIT SRL 133K 20SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf