Vicor Corporation VI-20H-CY-B1
VI-20H-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20H-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W
Datasheet Download
VI-20H-CY-B1.pdf
Availability of VI-20H-CY-B1
QUANTITY
VI-20H-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20H-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20H-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)962mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20H-CY-B1
Related LinksVI-20H, VI-20H-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20H-CY-B1 Details Description
Related parts for VI-20H-CY-B1
IC BUS-INTERFACE LATCH 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 50ppm 12pF 90 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
THERMAL PROTECTOR 70DEG C N/O 6A datasheet.pdf
CONN HEADER P5KF .5MM 40POS SMD datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TXRX CWDM 1551NM YELLOW SFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf