Vicor Corporation VI-20H-EY-F2
VI-20H-EY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20H-EY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W
Datasheet Download
VI-20H-EY-F2.pdf
Availability of VI-20H-EY-F2
QUANTITY
VI-20H-EY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20H-EY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-20H-EY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)962mA
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20H-EY-F2
Related LinksVI-20H, VI-20H-EY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20H-EY-F2 Details Description
Related parts for VI-20H-EY-F2
IC Z8 GP MCU 32K OTP 40CDIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 310MW SOD323F datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 2V SMD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND CLEAR/WHITE datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
WASHER FLAT 1/2 NYLON datasheet.pdf
508 TB SP CLA PARALLEL/T datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf