Vicor Corporation VI-20J-EX-F2
VI-20J-EX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20J-EX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W
Datasheet Download
VI-20J-EX-F2.pdf
Availability of VI-20J-EX-F2
QUANTITY
VI-20J-EX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20J-EX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-20J-EX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.08A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20J-EX-F2
Related LinksVI-20J, VI-20J-EX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20J-EX-F2 Details Description
Related parts for VI-20J-EX-F2
SWITCH LONGLEVER SPST-NO 1A SLD datasheet.pdf
IDC CABLE-AKP44A/ AE50G / AKP44A datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8MCU OTP 128K 20SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 420 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.45A 192 MOHM datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf