Vicor Corporation VI-20J-MY-F2
VI-20J-MY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20J-MY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W
Datasheet Download
VI-20J-MY-F2.pdf
Availability of VI-20J-MY-F2
QUANTITY
VI-20J-MY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20J-MY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-20J-MY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.39A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20J-MY-F2
Related LinksVI-20J, VI-20J-MY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20J-MY-F2 Details Description
Related parts for VI-20J-MY-F2
CABLE CAT 6 DBL-SHIELDED GRN 20M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.3UF RADIAL datasheet.pdf
33000UF 16V 35X50MM 105C 5000H datasheet.pdf