Vicor Corporation VI-20L-CX-F4
VI-20L-CX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20L-CX-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
VI-20L-CX-F4.pdf
Availability of VI-20L-CX-F4
QUANTITY
VI-20L-CX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20L-CX-F4
Internal Part NumberEIS-VI-20L-CX-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20L-CX-F4
Related LinksVI-20L, VI-20L-CX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20L-CX-F4 Details Description
Related parts for VI-20L-CX-F4
CAP TANT 220UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 361NFBGA datasheet.pdf
OSC VCXO 76.8MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 50A TO-220AB datasheet.pdf
IC GFCI CTLR CDM 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 0.5333OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
HAR-MIK BELL 26M-IDC 0.75-0.90 datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 30V 0.5A SM6 datasheet.pdf