Vicor Corporation VI-20L-MX-F3
VI-20L-MX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20L-MX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
VI-20L-MX-F3.pdf
Availability of VI-20L-MX-F3
QUANTITY
VI-20L-MX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20L-MX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-20L-MX-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W