Vicor Corporation VI-20L-MY-F1
VI-20L-MY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20L-MY-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VI-20L-MY-F1.pdf
Availability of VI-20L-MY-F1
QUANTITY
VI-20L-MY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20L-MY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-20L-MY-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20L-MY-F1
Related LinksVI-20L, VI-20L-MY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20L-MY-F1 Details Description
Related parts for VI-20L-MY-F1
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
MODULE PIP 12VIN 18A ADJ 10SMD datasheet.pdf
RES SMD 53.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2.5V 16QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.01% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
JS-M RELAY 12V DC COIL HIGH CAPA datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf