Vicor Corporation VI-20L-MY-F4
VI-20L-MY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20L-MY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W
Datasheet Download
VI-20L-MY-F4.pdf
Availability of VI-20L-MY-F4
QUANTITY
VI-20L-MY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20L-MY-F4
Internal Part NumberEIS-VI-20L-MY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.79A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20L-MY-F4
Related LinksVI-20L, VI-20L-MY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20L-MY-F4 Details Description
Related parts for VI-20L-MY-F4
RES CHAS MNT 5 OHM 10% 300W datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SPI TO I2C BUS 24-HVQFN datasheet.pdf
RES SMD 66.5KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
RES 270 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf