Vicor Corporation VI-20M-EX-F1
VI-20M-EX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20M-EX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W
Datasheet Download
VI-20M-EX-F1.pdf
Availability of VI-20M-EX-F1
QUANTITY
VI-20M-EX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20M-EX-F1
Internal Part NumberEIS-VI-20M-EX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20M-EX-F1
Related LinksVI-20M, VI-20M-EX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20M-EX-F1 Details Description
Related parts for VI-20M-EX-F1
IC TRIGGER HEX SCHMITT 14-DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 1 Position Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
IC POT DGTL 10K 32TAP 8TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7T 1206 datasheet.pdf
LABEL 5X3" BLACK ON YELLOW 50/PK datasheet.pdf
SC JPR MM 50/125 3.0MM RSR 5M datasheet.pdf
HEAT SHRINK ACCESSORY datasheet.pdf
95UF 350V 35X54 85C ST datasheet.pdf