Vicor Corporation VI-20M-EX-S
VI-20M-EX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20M-EX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W
Datasheet Download
VI-20M-EX-S.pdf
Availability of VI-20M-EX-S
QUANTITY
VI-20M-EX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20M-EX-S
Internal Part NumberEIS-VI-20M-EX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20M-EX-S
Related LinksVI-20, VI-20M-EX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20M-EX-S Details Description
Related parts for VI-20M-EX-S
I/O MOUNTING BRD STANDARD 16POS datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
APPL DIE 2226AWG 901003 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.2A 14SOIC datasheet.pdf