Vicor Corporation VI-20M-IX-F2
VI-20M-IX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20M-IX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W
Datasheet Download
VI-20M-IX-F2.pdf
Availability of VI-20M-IX-F2
QUANTITY
VI-20M-IX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20M-IX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-20M-IX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20M-IX-F2
Related LinksVI-20M, VI-20M-IX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20M-IX-F2 Details Description
Related parts for VI-20M-IX-F2
UNI GUIDE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIN-SGNL COAX M SLD/CRIMP 50OHM datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS PIN datasheet.pdf
X4 SAS CABLE ASSY - 3M KEY 4 6 datasheet.pdf
OSC XO 29.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
GTWIN JAPANESE VERSION datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 5A datasheet.pdf