Vicor Corporation VI-20M-MY-S
VI-20M-MY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20M-MY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W
Datasheet Download
VI-20M-MY-S.pdf
Availability of VI-20M-MY-S
QUANTITY
VI-20M-MY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20M-MY-S
Internal Part NumberEIS-VI-20M-MY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20M-MY-S
Related LinksVI-20, VI-20M-MY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20M-MY-S Details Description
Related parts for VI-20M-MY-S
TRIAC 1KV 10A TO263 datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 6POS STR 14AWG datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS R/A SOCKET 3M datasheet.pdf
RES 100M OHM 1% 100 PPM 0.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMB datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf