Vicor Corporation VI-20N-EX-B1
VI-20N-EX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20N-EX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W
Datasheet Download
VI-20N-EX-B1.pdf
Availability of VI-20N-EX-B1
QUANTITY
VI-20N-EX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20N-EX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20N-EX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.05A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20N-EX-B1
Related LinksVI-20N, VI-20N-EX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20N-EX-B1 Details Description
Related parts for VI-20N-EX-B1
RES SMD 340K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
DELCON 48VDCIN/250VDC 1.8AOUT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IMCV MEDIALINX TX/FX-CWDM-SM datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf