Vicor Corporation VI-20N-IY-F1
VI-20N-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20N-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W
Datasheet Download
VI-20N-IY-F1.pdf
Availability of VI-20N-IY-F1
QUANTITY
VI-20N-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20N-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-20N-IY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20N-IY-F1
Related LinksVI-20N, VI-20N-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20N-IY-F1 Details Description
Related parts for VI-20N-IY-F1
RES 600 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PHONE TWIN 1/4" 2-COND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 12A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS CC 6A 600V datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 80MSPS 40VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
IC CPLD 160MC 15NS 100QFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf