Vicor Corporation VI-20N-IY-F2
VI-20N-IY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20N-IY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W
Datasheet Download
VI-20N-IY-F2.pdf
Availability of VI-20N-IY-F2
QUANTITY
VI-20N-IY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20N-IY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-20N-IY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20N-IY-F2
Related LinksVI-20N, VI-20N-IY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20N-IY-F2 Details Description
Related parts for VI-20N-IY-F2
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf