Vicor Corporation VI-20N-MX-F2
VI-20N-MX-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20N-MX-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W
Datasheet Download
VI-20N-MX-F2.pdf
Availability of VI-20N-MX-F2
QUANTITY
VI-20N-MX-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20N-MX-F2
Internal Part NumberEIS-VI-20N-MX-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.05A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20N-MX-F2
Related LinksVI-20N, VI-20N-MX-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20N-MX-F2 Details Description
Related parts for VI-20N-MX-F2
FUSE PTC 10.0A 250V TELECOM RADL datasheet.pdf
INSULATOR FOR BU-85,85C SRS RED datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 8-32 datasheet.pdf
IC SMART PWR SSR 2CH PENTAWATT-5 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 22MM datasheet.pdf
LMZFL 5/4/135 3.5 GN datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 4 COIL 50UH SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A TO252-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf