Vicor Corporation VI-20P-CX-B1
VI-20P-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20P-CX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W
Datasheet Download
VI-20P-CX-B1.pdf
Availability of VI-20P-CX-B1
QUANTITY
VI-20P-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20P-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20P-CX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.43A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20P-CX-B1
Related LinksVI-20P, VI-20P-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20P-CX-B1 Details Description
Related parts for VI-20P-CX-B1
TERM BLOCK PLUG 6POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER I2C 16SSOP datasheet.pdf
CONN M12 4POS PLUG datasheet.pdf
RES 330 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 416 I/O 896FBGA datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.2A 144.1 MOHM datasheet.pdf
DBL13(A B) datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf