Vicor Corporation VI-20P-CX-B1
VI-20P-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20P-CX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W
Datasheet Download
VI-20P-CX-B1.pdf
Availability of VI-20P-CX-B1
QUANTITY
VI-20P-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20P-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20P-CX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.43A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20P-CX-B1
Related LinksVI-20P, VI-20P-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20P-CX-B1 Details Description
Related parts for VI-20P-CX-B1
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR LP 10TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
#2-56 X 0.5" SCREW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS INLINE SKT datasheet.pdf