Vicor Corporation VI-20R-CX-S
VI-20R-CX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20R-CX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W
Datasheet Download
VI-20R-CX-S.pdf
Availability of VI-20R-CX-S
QUANTITY
VI-20R-CX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20R-CX-S
Internal Part NumberEIS-VI-20R-CX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20R-CX-S
Related LinksVI-20, VI-20R-CX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20R-CX-S Details Description
Related parts for VI-20R-CX-S
RES SMD 4.99M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.4A 8DIP datasheet.pdf
C/A MTRJ TO LC SM OFNR 4M1 datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 28.6363MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 94POS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf