Vicor Corporation VI-20T-CX-B1
VI-20T-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20T-CX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VI-20T-CX-B1.pdf
Availability of VI-20T-CX-B1
QUANTITY
VI-20T-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20T-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20T-CX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20T-CX-B1
Related LinksVI-20T, VI-20T-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20T-CX-B1 Details Description
Related parts for VI-20T-CX-B1
CONV DC-DC 120W 48VIN 12V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
IC PWR MOSFET M0 40V 30A PWRSO10 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 49.152MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER 12A 250V 5.08MM 8POS datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CRIMP CONTACTS 1MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf