Vicor Corporation VI-20T-IX-F1
VI-20T-IX-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20T-IX-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VI-20T-IX-F1.pdf
Availability of VI-20T-IX-F1
QUANTITY
VI-20T-IX-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20T-IX-F1
Internal Part NumberEIS-VI-20T-IX-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20T-IX-F1
Related LinksVI-20T, VI-20T-IX-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20T-IX-F1 Details Description
Related parts for VI-20T-IX-F1
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 32V 3000W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 800MA 430 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 4.2A datasheet.pdf