Vicor Corporation VI-20T-MX-B1
VI-20T-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20T-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W
Datasheet Download
VI-20T-MX-B1.pdf
Availability of VI-20T-MX-B1
QUANTITY
VI-20T-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20T-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20T-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)11.54A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20T-MX-B1
Related LinksVI-20T, VI-20T-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20T-MX-B1 Details Description
Related parts for VI-20T-MX-B1
IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 1.5" 630NM RED CA datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ISLA112P50IR73 datasheet.pdf
Crystal 5.7143MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES 274 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LINE RCVR QUAD DIFF 16-DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf