Vicor Corporation VI-20T-MY-S
VI-20T-MY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20T-MY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W
Datasheet Download
VI-20T-MY-S.pdf
Availability of VI-20T-MY-S
QUANTITY
VI-20T-MY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20T-MY-S
Internal Part NumberEIS-VI-20T-MY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.69A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20T-MY-S
Related LinksVI-20, VI-20T-MY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20T-MY-S Details Description
Related parts for VI-20T-MY-S
CONN 2MM HEADER 62POS STR GOLD datasheet.pdf
CABLE MCX/MCX 6" RG-178 datasheet.pdf
5130 APPLIANCE INLET FILTER 16A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 28TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
SQUARE BUTTON W/LED FOR PSHBTN datasheet.pdf
TOOL ATTACH FOR DH-27-CMB(9.6) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.068UF RADIAL datasheet.pdf