Vicor Corporation VI-20W-CY-B1
VI-20W-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20W-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W
Datasheet Download
VI-20W-CY-B1.pdf
Availability of VI-20W-CY-B1
QUANTITY
VI-20W-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20W-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20W-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.09A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20W-CY-B1
Related LinksVI-20W, VI-20W-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20W-CY-B1 Details Description
Related parts for VI-20W-CY-B1
CONN FERRULE W TYPE 20AWG ORANGE datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V Y5V 0402 datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 150MW SOD523 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf