Vicor Corporation VI-20W-IY-F1
VI-20W-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20W-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W
Datasheet Download
VI-20W-IY-F1.pdf
Availability of VI-20W-IY-F1
QUANTITY
VI-20W-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20W-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-20W-IY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.09A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20W-IY-F1
Related LinksVI-20W, VI-20W-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20W-IY-F1 Details Description
Related parts for VI-20W-IY-F1
IC REG LDO 3V 50MA 5TSOP datasheet.pdf
RACK STEEL 13X21X7.25 BE/GY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 5A TO220AB datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS PCB VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf