Vicor Corporation VI-20W-IY-F1
VI-20W-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20W-IY-F1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W
Datasheet Download
VI-20W-IY-F1.pdf
Availability of VI-20W-IY-F1
QUANTITY
VI-20W-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20W-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-20W-IY-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.09A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20W-IY-F1
Related LinksVI-20W, VI-20W-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20W-IY-F1 Details Description
Related parts for VI-20W-IY-F1
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2CH 2048CPR 1/4" datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 1611 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 1.25W DO214AC datasheet.pdf