Vicor Corporation VI-20W-MX-F4
VI-20W-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20W-MX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W
Datasheet Download
VI-20W-MX-F4.pdf
Availability of VI-20W-MX-F4
QUANTITY
VI-20W-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20W-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VI-20W-MX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.64A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20W-MX-F4
Related LinksVI-20W, VI-20W-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20W-MX-F4 Details Description
Related parts for VI-20W-MX-F4
RES ARRAY 3 RES 820K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
ESD HANDLER 8X10X1 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL AS1339 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf