Vicor Corporation VI-20X-MX-F4
VI-20X-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20X-MX-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W
Datasheet Download
VI-20X-MX-F4.pdf
Availability of VI-20X-MX-F4
QUANTITY
VI-20X-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20X-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VI-20X-MX-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.42A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20X-MX-F4
Related LinksVI-20X, VI-20X-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20X-MX-F4 Details Description
Related parts for VI-20X-MX-F4
MARKER CABLE 1.00 X 1.25" datasheet.pdf
CABLE SMB-RA/SMB-RA 30" RG-179DS datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 33 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
ENCODER ROTARY datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf