Vicor Corporation VI-20Y-CX-B1
VI-20Y-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20Y-CX-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W
Datasheet Download
VI-20Y-CX-B1.pdf
Availability of VI-20Y-CX-B1
QUANTITY
VI-20Y-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20Y-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20Y-CX-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20Y-CX-B1
Related LinksVI-20Y, VI-20Y-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20Y-CX-B1 Details Description
Related parts for VI-20Y-CX-B1
RES 390 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SHIELD 41POS 2PC SHORT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 20SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 7POS VERT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf