Vicor Corporation VI-20Y-CY-B1
VI-20Y-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20Y-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W
Datasheet Download
VI-20Y-CY-B1.pdf
Availability of VI-20Y-CY-B1
QUANTITY
VI-20Y-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20Y-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-20Y-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20Y-CY-B1
Related LinksVI-20Y, VI-20Y-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20Y-CY-B1 Details Description
Related parts for VI-20Y-CY-B1
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .105W AB 10MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32 SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 29POS STR .100" TIN datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5.5A DPAK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 510PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf