Vicor Corporation VI-20Z-CX-S
VI-20Z-CX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20Z-CX-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VI-20Z-CX-S.pdf
Availability of VI-20Z-CX-S
QUANTITY
VI-20Z-CX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20Z-CX-S
Internal Part NumberEIS-VI-20Z-CX-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20Z-CX-S
Related LinksVI-20, VI-20Z-CX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20Z-CX-S Details Description
Related parts for VI-20Z-CX-S
BUTT SPLICE NYLON 22-18AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DRIVER HI SIDE 9A PENTAWATT-5 datasheet.pdf
XFRMR MODULE 2PORT 1:1 10/100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32STSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBACK PWM DIE datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
47UF 50V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf