Vicor Corporation VI-20Z-IX-S
VI-20Z-IX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-20Z-IX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W
Datasheet Download
VI-20Z-IX-S.pdf
Availability of VI-20Z-IX-S
QUANTITY
VI-20Z-IX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20Z-IX-S
Internal Part NumberEIS-VI-20Z-IX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20Z-IX-S
Related LinksVI-20, VI-20Z-IX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20Z-IX-S Details Description
Related parts for VI-20Z-IX-S
RES SMD 10 OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" WW datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO214AA datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 80MSPS 64LFCSP datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL MODULAR RATCHET CRIMP datasheet.pdf
IC XLATR BIDIR L-LVL 4CH 14TDFN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 0.8V 4-USP datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
FOC-M12-RS-POF datasheet.pdf
AB 7C 7#12 PIN PLUG datasheet.pdf
+5 V Fixed, Adjustable Low-Dropout Linear Voltage Regulator IC datasheet.pdf