Vicor Corporation VI-20Z-MY-F2
VI-20Z-MY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-20Z-MY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VI-20Z-MY-F2.pdf
Availability of VI-20Z-MY-F2
QUANTITY
VI-20Z-MY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-20Z-MY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-20Z-MY-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)20V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-20Z-MY-F2
Related LinksVI-20Z, VI-20Z-MY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-20Z-MY-F2 Details Description
Related parts for VI-20Z-MY-F2
TERM BLOCK PCB 5.08MM 21POS BK datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
QSFP-QSFP QDR 4CH PLEN OM2+ 9M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 28POS datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf