Vicor Corporation VI-210-IW-F2
VI-210-IW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-210-IW-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VI-210-IW-F2.pdf
Availability of VI-210-IW-F2
QUANTITY
VI-210-IW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-210-IW-F2
Internal Part NumberEIS-VI-210-IW-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-210-IW-F2
Related LinksVI-210, VI-210-IW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-210-IW-F2 Details Description
Related parts for VI-210-IW-F2
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.01A 32V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
IC INTEGER-N PLL W/VCO 40VQFN datasheet.pdf
IGBT 600V 28A 100W D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf