Vicor Corporation VI-210-MW-F3
VI-210-MW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-210-MW-F3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VI-210-MW-F3.pdf
Availability of VI-210-MW-F3
QUANTITY
VI-210-MW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-210-MW-F3
Internal Part NumberEIS-VI-210-MW-F3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-210-MW-F3
Related LinksVI-210, VI-210-MW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-210-MW-F3 Details Description
Related parts for VI-210-MW-F3
IC 3-8 DECODER/DEMUX INV 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 16KB FLASH 44TLA datasheet.pdf
IC ADC 125MHZ SOT1152-1 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 42-128V datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 50ppm 20pF 150 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 30ppm 18pF 180 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf