Vicor Corporation VI-21B-CW-S
VI-21B-CW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21B-CW-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W
Datasheet Download
VI-21B-CW-S.pdf
Availability of VI-21B-CW-S
QUANTITY
VI-21B-CW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21B-CW-S
Internal Part NumberEIS-VI-21B-CW-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.05A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21B-CW-S
Related LinksVI-21, VI-21B-CW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21B-CW-S Details Description
Related parts for VI-21B-CW-S
RES ARRAY 9 RES 33K OHM 10SIP datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 25MHZ 100MA 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf