Vicor Corporation VI-21B-CX-S
VI-21B-CX-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-21B-CX-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W
Datasheet Download
VI-21B-CX-S.pdf
Availability of VI-21B-CX-S
QUANTITY
VI-21B-CX-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21B-CX-S
Internal Part NumberEIS-VI-21B-CX-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)790mA
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21B-CX-S
Related LinksVI-21, VI-21B-CX-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21B-CX-S Details Description
Related parts for VI-21B-CX-S
RES SMD 32.4 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 90V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 68 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP TRIMMER 15-50PF 100V SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC ELIMINATOR CLICK/POP 6UCSP datasheet.pdf
RES 0.383 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf