Vicor Corporation VI-21B-EU-F2
VI-21B-EU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21B-EU-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W
Datasheet Download
VI-21B-EU-F2.pdf
Availability of VI-21B-EU-F2
QUANTITY
VI-21B-EU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21B-EU-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21B-EU-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.11A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21B-EU-F2
Related LinksVI-21B, VI-21B-EU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21B-EU-F2 Details Description
Related parts for VI-21B-EU-F2
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 7POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 36V 2.08A datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ TOP VIEW datasheet.pdf
CAP CER 7.8PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf