Vicor Corporation VI-21B-EV-F1
VI-21B-EV-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21B-EV-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W
Datasheet Download
VI-21B-EV-F1.pdf
Availability of VI-21B-EV-F1
QUANTITY
VI-21B-EV-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21B-EV-F1
Internal Part NumberEIS-VI-21B-EV-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.58A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21B-EV-F1
Related LinksVI-21B, VI-21B-EV-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21B-EV-F1 Details Description
Related parts for VI-21B-EV-F1
BOARD DGHTR QUAD/OCTL MCP3204/08 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.20V SOT143-4 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CGRID SL HSG OPT DR/BKRBS 14POS datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 8SOIC datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf