Vicor Corporation VI-21B-EV-F2
VI-21B-EV-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21B-EV-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W
Datasheet Download
VI-21B-EV-F2.pdf
Availability of VI-21B-EV-F2
QUANTITY
VI-21B-EV-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21B-EV-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21B-EV-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 195V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.58A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21B-EV-F2
Related LinksVI-21B, VI-21B-EV-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21B-EV-F2 Details Description
Related parts for VI-21B-EV-F2
RES SMD 845K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 133MHZ 256FBGA datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.31V SC70-4 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 110/220VAC DINRAIL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CONTROL TEMP REL OUT 100-240V datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FLAT HEATPIPE 60W 3X8X150MM datasheet.pdf